Chovatelská stanice zlatých retrívrů

Canisterapie

Co je vlastně canisterapie?

Toto pojmenování vychází z latinského termínu canis = latinsky pes , terapie  nebo-li léčba. 

Velmi zjednodušeně se dá canisterapie chápat, jako léčba pomocí psa.

Pes svým kontaktem s člověkem může mít léčebné účinky v různých oborech. Canisterapie se využívá v oblasti pedagogiky, psychologie, rehabilitace, logopedie, sociologie a v mnoho dalších.  

 

Je několik druhů canisterapie a možností jak canisterapii použít:

  1. Jako jedna z nejčastějších je canisterapie využívaná u lidí s psychickými poruchami. Například u lidí s depresemi, u osamělých lidí, u dětí z dětských domovů, u lidí v ústavech nebo léčebnách. 
 
  1. Další možné využití canisterapie bývá u dětí. Zde se používá především v oblasti sociologie. Canisterapie se zaměřuje na rozvoj citových schopností (určitá komunikace se psem, umění pejska pohladit nebo jen se s ním mazlit). Velmi oblíbená a účinná canisterapie je na rozvíjení rozumových schopností u dětí (rozšiřování slovní zásoby, hra se psem). Jedna z velmi oblíbených činností v canisterapii je rozvíjení pohybových schopností. Ta má za cíl rozvíjet jemnou a hrubou motoriku nebo jen naučit házení míčků nebo jiných předmětů. Zároveň lze využít canisterapii ve formě relaxace. Ta má velmi pozitivní vliv na psychickou a duševní rovnováhu člověka.
 
  1. Jedno z velmi častých využití canisterapie je v oblasti fyzioterapie a rehabilitace. Pejskové pomáhají v ústavech pro mentálně a fyzicky postižené pacienty prostřednictvím rehabilitace. Tato účinná a úspěšná metoda se nazývá polohování.  U polohování máme dvě techniky (relaxační a rehabilitační polohování). Ta má za cíl procvičovat určité části těla a rozvíjet hrubou a jemnou motoriku. Při polohování pejsek nahrazuje polštář. Klient je podpírán psem a díky své teplotě působí pro klienta velmi příjemně.  Polohování má výborné výsledky u lidí trpící svalovými křečemi nebo třesem.

Kontakt

Ing. Lenka Lupková & Alena Lupková

lenka.lupkova@seznam.cz

Jirny (Praha - východ)

+420 739 037 102

Vyhledávání

         

VŠECHNY FOTOGRAFIE NALEZNETE ZDE:

lupeace.rajce.idnes.cz/

Zde můžete také shlédnout fotečky našich fenek Aimee a Darči a zároveň tady naleznete dvě alba, která jsou věnovaná Arince a Belince. Přidáváme sem i fotky různých akcí (výstav, výcvikových pobytů, zkoušek, výletů apod.).

Fotografie použita dle Creative Commons Ian Sane  © 2010 Editace stránek: L. Lupková

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode